Lüksemburg (şehir)

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Lüksemburg Şehri
Lüksemburgca: Stad Lëtzebuerg
Fransızca: Ville de Luxembourg
Almanca: Stadt Luxemburg
Şehir statüsünde komün
Lüksemburg
Tarihi şehirden bir gece manzarası.
Lüksemburg Şehri bayrağı
Bayrak
Lüksemburg Şehri arması
Arma
Lüksemburg Şehri'nın Lüksemburg'da bulunduğu yer
Lüksemburg Şehri
Lüksemburg Şehri
Lüksemburg Şehri'nin Lüksemburg'daki konumu.
Ülke Lüksemburg Lüksemburg
İl Lüksemburg
Kanton Lüksemburg
Alt idari birimler
İdare
 • Belediye başkanı Lydie Polfer (DP)
Yüzölçümü
 • Şehir statüsünde komün 51,46 km² (1.986 mil²)
Rakım 334 m (1.095 ft)
En yüksek nokta 402 m (1.318 ft)
En alçak nokta 230 m (750 ft)
Nüfus
 (2010)
 • Kent
100,586
Zaman dilimi UTC+01.00 (OAZD)
 • Yaz (YSU) UTC+02.00 (OAYZD)
Resmî site
www.vdl.lu/
Mudam 04 jnl.jpg
Resmî adı Lüksemburg Şehri: Eski Kışlası ve Tahkimatı
Ülke  Lüksemburg
Tür Kültürel
Kriter iv
Referans 699[1]
Bölge** Avrupa ve Kuzey Amerika
Tescil bilgisi
Tescil 1994 (18. Oturum)

Lüksemburg Şehri (LüksemburgcaStad Lëtzebuerg, FransızcaVille de Luxembourg, AlmancaLuxemburg Stadt) ya da Lüksemburg olarak bilinen şehir, şehir unvanına da sahip bir komün olmanın yanı sıra Lüksemburg’un başkentidir. Şehrin kuzeyinde Alzette Nehri, güneyinde Pétrusse Nehri ve ortasında Orta Çağ’da Franklar tarafından inşa edilen Lüksemburg Kalesi bulunmaktadır.

Lüksemburg, 10. yüzyılda kurulmuş ve zengin bir tarihe ve Avrupa’nın kalbinde stratejik bir konuma sahiptir. Brüksel'e 188 km, Paris'e 289 km, Köln'e 190 km uzaklıktadır. Şehir, bin yılı aşkın bir süredir defalarca el değiştirmiştir. Tarihi mahalle ve sur sistemleri ile kentin tarihsel değerleri 1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi ile koruma altına alınmıştır.[1]

2007 yılında şehirde yapılan nüfus sayımına göre şehrin metropol nüfusu 103 973, sayılı nüfusu ise 86 329 kişidir. Lüksemburg, dünyanın en zengin şehirlerinden birisi olarak kabul edilir; bu nedenle, yıllar içerisinde bankacılık merkezi haline gelmiştir. Avrupa Birliği’nin üç resmi kurumu Avrupa Mahkemesi, Avrupa Adalet Divanı ve Avrupa Yatırım Bankası Lüksemburg şehrinde bulunmaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Roma İmparatorluğu döneminde Roma yollarının kesişiminde yer alan Lüksemburg'u kuşatmalara karşı güçlü kılmak için Lüksemburg Kalesi inşa edildi. 963 yılında Trier'de imzalanan ticaret anlaşması ile Siegfried Ardennes, imparator I. Otto'nun akrabası olan Fransız kralı, Kral II. Lois'den toprakları satın aldı. Siegfried'ın buraya "küçük kale" anlamına gelen "Lokilinborhug" adını verdi. Bu satın alma işlemi gerçekleşirken, kayalıkların üzerine küçük bir kale inşa edilmişti. 987 yılından sonra, günümüzde Michael Kilisesi olarak adlandırılan kilisenin yakınlarında, Roma'ya en yakın yolda bir yerleşim yeri şekillenmeye başladı.

Tarih boyunca Lüksemburg Şehri, coğrafi konumu ve beşeri özellikleri nedeniyle askeri ve stratejik bir öneme sahip oldu. Şehrin ilk surları, henüz 10. yüzyılda inşa edilmiştir. Şehir, günümüzde Notre Dame Kilisesi olarak adlandırılan Aziz Nikolas Kilisesi'ne doğru genişletilmiştir. 12. yüzyılda ise 5 hektarlık alanı kapsayan duvarların inşasına başlanmıştır. Surların inşası 1340 yılında tamamlanmış ve surlar, 1867 yılına dek ayakta kalmışlardır.

1443 yılında şehir Burgonya Ordusu tarafından işgal edilmiş ve 4. Burgonya Krallığı'nın bir parçası haline gelmiştir. Ardından İspanyol İmparatorluğu ve Avusturya İmparatorluğu da, Lüksemburg Şehri'ne ev sahipliği yaptı. Böylece Lüksemburg Kalesi, 16. yüzyılın en güçlü kalelerinden biri haline geldi. Daha sonraki yıllarda şehir birkaç kez daha el değiştirdi.

Coğrafya ve İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Lüksemburg Şehri, Juro Çağı'nın başında oluştuğu tahmin edilen Lüksemburg Platosu'nun güneyinde yer alır. Ovalar, ülkenin üçte ikisini kaplarlar.

Şehir merkezi, Alzette ve Pétrusse nehirleri üzerinde, 70 metrelik dik yamaçların üzerinde yer alır. Nehir ve kanallar üzerine birçok köprü inşa edilmiştir. Bunlar arasında en çok bilinenleri Adolf Köprüsü ve Büyük Düşes Charlotte Köprüsü'dür.

Lüksemburg Şehri, ülkenin en büyük dördüncü komünü ve en büyük kentsel alanıdır. Lüksemburg Şehri, 51 kilometrelik bir alanı kapsar. Nüfus yoğunluğu yüksek değildir ve oranı kilometrekare başına 1 500 kişidir. Şehrin büyük bir kısmını parklar, ormanlık alanlar ve tarım alanları kaplar. Şehir, ılımlı bir iklime sahip ve oldukça yüksek yağış miktarıyla karakterize edilir. Lüksemburg Şehri'ne dair normal ve normalin altında sıcaklık bilgileri aşağıdaki gibidir;

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]